Conceived and provided by
Alan Twigg, this reference site is
an adjunct to the BC BookLook
news service, sponsored by
Pacific BookWorld News Society.

George Ryga Award Winners

2017 Winner

Wade Davis: Wade Davis Photographs (D&M)

Shortlist: Stephen Collis: My Blockadia (Talonbooks); Eric Jamieson: The Native Voice: The Story of How Maisie Hurley and Canada’s First Aboriginal Newspaper Changed a Nation (Caitlin)

Andrew MacLeod

Andrew MacLeod

2016 Winner

Andrew MacLeod: A Better Place on Earth: The Search for Fairness in Super Unequal British Columbia (Harbour 2015).

Shortlist: David Boyd: The Optimistic Environmentalist: Progressing Toward a Greener Future (ECW); Larry Gambone: No Regrets (Edmonton: Black Cat Books); Chris and Josh Hergesheimer: The Flour Peddler (Caitlin); Carrie Saxifrage: The Big Swim: Coming Ashore in a World Adrift (New Society); David Suzuki: Letters to My Grandchildren (Greystone).

2015 Winner

Shelley Wright: Our Ice is Vanishing / Sikuvat Nunguliqtuq: A History of Inuit, Newcomers, and Climate Change (McGill-Queen’s)

Shortlist: Michael Buckley: Meltdown in Tibet: China’s Reckless Destruction of Ecosystems from the Highlands of Tibet to the Deltas of Asia; Ann Rogers and John Hill: Unmanned: Drone Warfare and Global Security

Bev Sellars

Bev Sellars

2014 Winner

Bev Sellars: They Called Me Number One: Secrets and Survival at an Indian Residential School (Talonbooks).

Shortlist: Adrienne Fitzpatrick: The Earth Remembers Everything; Gillian Wigmore: Dirt of Ages

2013 Winner

Joel Bakan: Childhood Under Siege: How Big Business Targets Children

Shortlist: Michael Christie: The Beggar’s Garden; Howard White: A Hard Man to Beat: The Story of Bill White, Labour Leader, Historian, Shipyard Worker, Raconteur

2012 Winner

The Ryga Prize was not presented in 2012

Richard Wagamese

Richard Wagamese

2011 Winner

Richard Wagamese: One Story One Song

Shortlist: Gabor Gasztonyi: A Room in the City: Photographs of Gabor Gasztonyi; Sylvia Olsen: Working with Wool: A Coast Salish Legacy and the Cowichan Sweater; Benjamin Perrin: Invisible Chains: Canada’s Underground World of Human Trafficking; John Vaillant: The Tiger: A True Story of Vengeance and Survival

2010 Winner

Larry Campbell, Neil Boyd and Lori Culbert: A Thousand Dreams: Vancouver’s Downtown Eastside and the Fight for its Future

Shortlist: Elizabeth Bachinsky: God of Missed Connections; Kevin Loring: Where the Blood Mixes

2009 Winner

Steven Galloway: The Cellist of Sarajevo

Shortlist: Brian Dedora: A Slice of Voice at the Edge of Hearing; JoAnn Dionne: Little Emperors: A Year with the Future of China; Manjit Virk: Reena: A Father’s Story

Leila Nadir

Leila Nadir

2008 Winner

Leilah Nadir: The Orange Trees of Baghdad

Shortlist: Gary Geddes: Falsework; Ernest Hekkanen: Of a Fire Beyond the Hills

2007 Winner

Harold Rhenisch: The Wolves at Evelyn

Shortlist: Daniel Francis: Red Light Neon: A History of Vancouver’s Sex Trade; Lynne Van Luven: Nobody’s Mother: Life Without Kids

2006 Winner

Leslie Robertson and Dara Culhane: In Plain Sight: Reflections on Life in Downtown Eastside Vancouver

Shortlist: Jean Barman: Stanley Park’s Secret: The Forgotten Families of Whoi Whoi, Kanaka Ranch, and Brockton Point; Michael Kluckner: Vanishing British Columbia

2005 Winner

Robert Hunter: The Greenpeace to Amchitka: An Environmental Odyssey

Shortlist: Stephen Hume and Alexandra Morton: A Stain Upon the Sea: West Coast Salmon Farming; Roy Miki: Redress: Inside the Japanese Canadian Call for Justice

Maggie Devries

Maggie Devries

2004 Winner

Maggie De Vries: Missing Sarah

Shortlist: Marie Clements: Burning Vision; Matt Hern: Field Day: Getting Society Out of School; Patricia E. Roy: The Oriental Question: Consolidating a White Man’s Province, 1914-41